ח"כ פינס: "לא ממליץ לציבור לשתות מי ברז"

ישראל אינה משופעת במקורות מים אך גם במעטים שיש מתגלים מדי שנה מאות זיהומים, מרביתם נגרמים בשל פעילות מזהמת של מפעלים, תחנות דלק ורפתות, וחלקם אף גרמו בעבר למספר מקרי מוות. הנתונים המדאיגים הללו נחשפו בדיון שהתקיים היום (ג') בוועדת הפנים ואיכות הסביבה בכנסת, על-ידי פרופ' אבנר עדין וסמנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיל יניב.

פרופ' עדין, העומד בראש ועדה לעדכון תקנות איכות מי השתייה, הציג בפני חברי הוועדה את ממצאיו כבר בחודש מרס, אולם עד כה לא יושמו המלצותיה. במהלך הדיון מתח יושב ראש הוועדה, חבר הכנסת אופיר פינס (עבודה), ביקורת על תפקודו של משרד הבריאות ודרש לזרז את יישומן. לדבריו, "איכות מי השתייה בישראל אינה מספקת ולא אוכל להמליץ לציבור לשתות מי ברז ללא חשש. משרד הבריאות מתעכב במשך חודשים באישור התקנות החדשות וכרגע המלצות הועדה נשארו כאבן שאין לה הופכין".

מדיוני הוועדה עולה כי בשנה שעברה בלבד, הוגשו כ-65 כתבי אישום נגד מזהמי מים. זאת, לצד 4.5 מיליון שקלים שנכנסו לקופות המדינה מגביית קנסות ממזהמים. גם נציג ארגון "אדם, טבע ודין", ד"ר אהרון דותן, שנכח בדיון מתח ביקורת על איכות מי השתייה וכמות זיהומי המים בישראל. בדבריו התייחס דותן אל מחוז תל-אביב, בו נסגרו כשני שליש מבארות המים בשל זיהומים שהתגלו. לטענתו, מקורות זיהום רבים בישראל אינם מטופלים מזה עשרות שנים.

בתגובה לנתונים אמר חבר הכנסת פינס כי "הממצאים השונים על איכות המים בישראל הם מדאיגים, חמורים ומחייבים טיפול מיידי". עם זאת, טען כי ישנו ידע מקצועי רב, רצון טוב וחשיבה אסטרטגית בתחום איכות מי השתייה בישראל, וכי ניתן לראות מגמה של שיפור בנושא. בהמשך דבריו תקף פינס גם את חברת מקורות, על כך שהיא מפסיקה את הזרמת המים לרשויות המקומיות שאינן עומדות בתשלומים לחברה.

לדבריו, "מקורות משתמשת בשיטה של ענישה קולקטיבית כלפי אזרחים ישראלים וחמור מכך, הפסקת המים של החברה גורמת לזיהומים חמורים באיכות המים, בעלי השלכות בריאותיות חמורות". פינס אף הוסיף כי הוא "דורש ממנכ"ל מקורות להפסיק לאלתר את השימוש בשיטה, ולנהל משא ומתן מסודר עם המועצות המקומיות אשר מתקשות בתשלומים ללא הענשת התושבים".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: ועדת עדין העבירה המלצותיה להנהלת המשרד. במשרד פועלים במסלול החוקי לאישורן. הלשכה המשפטית והמחלקה לבריאות הסביבה עוסקים בניסוח משפטי של המלצות הועדה ונמצאים בשלבים אחרונים.

בסיום התהליך יועבר עם סיומו למשרד המשפטים ולוועדת הפנים והגנת הסביבה – כמקובל. יודגש כי מי השתייה המסופקים בברזים לתושבי ישראל הינם באיכות טובה מאוד.

מחברת "מקורות" שללו את הטענות בדבר הפגיעה באיכות המים עקב צמצומים באספקה ומסרו כי "החברה אחראית על אספקת המים רק עד לכניסה לרשויות המקומיות, האחראיות בעצמן על אספקת המים לתושבים. על פי החוק מחויבות הרשויות להעביר את כל התקבולים ממכירת המים לחשבון סגור, אך לצערנו במקרים רבים הרשות המקומית מפרה את הוראת החוק ואינה נוהגת בהתאם".

עוד נמסר כי, "החברה אינה מעונינת ואינה נוהגת לנקוט הגבלות באספקת המים, אולם במקרים קיצוניים ולאחר דיונים ופגישות עם הרשויות וכאשר אין לחברה כל אפשרות אחרת".