200 אלף ש"ח קנס לחברת אוטובוסים בגין זיהום אוויר

בית משפט השלום ברמלה פסק קנס בגובה 200 אלף שקלים על חברת האוטובוסים "סופרבוס" בגין זיהום אוויר. הפסיקה התקבלה לאחר תלונה שהגיש המשרד להגנת הסביבה נגד החברה. הקנס שתשלם החברה יעבור לקרן לשמירת הניקיון.

במהלך שנת 2002 נמסר לחברת האוטובוסים "סופרבוס" צו מהשר להגנת הסביבה המורה לה לנקוט בכל הצעדים התפעוליים והטכנולוגיים למניעת גרימת זיהום אוויר. בנוסף, ניתנה לחברה הוראה כי כל אוטובוס שיירכש על ידה בעתיד יהיה מחויב להתאים לדרישות העדכניות ביותר התקפות למועד רכישתו. לטענת המשרד להגנת הסביבה, בתקופה שבין אפריל 2003 ועד פברואר 2004 רכשה חברת סופרבוס 12 אוטובוסים מיושנים מחברת "דן" שהתאימו לטכנולוגיית "יורו 0", בעת שהדרישות העדכניות באותה תקופה היו טכנולוגיית "יורו 3".

עקב כך הואשמו חברת "סופרבוס בע"מ" ושני מנהליה באותה העת, אלי בליליוס ועמרם אוחנה, בעבירות של גרימת זיהום חזק או בלתי סביר של האוויר.

היום פסק בית משפט השלום ברמלה קנס בגובה 200 אלף שקלים על חברת האוטובוסים. עם זאת החליט בית המשפט לבטל את הרשעתם של שני המנהלים בדין, והטיל עליהם עבודות לתועלת הציבור, זאת בהתאם להמלצת שירות המבחן ובשל נסיבותיהם האישיות.

מחברת "סופרבוס" נמסר בתגובה: "בשנת 2003 ביקשנו את אישור משרד התחבורה לרכישת אוטובוסים משומשים של חברת 'דן'. קיבלנו אישור בכתב על כל אחד מהאוטובוסים שרכשנו. לאחר מכן החלו במשרד להגנת הסביבה בחקירה על עצם הפעלת האוטובוסים הללו. הוצאנו את האוטובוסים האלה משירות בשנת 2004. פסק הדין שהתקבל בשבוע שעבר אינו צודק לדעתנו מכיוון שקיבלנו אישור ממשלת ישראל". מהחברה נמסר עוד כי הם שוקלים לערר על פסק הדין.