יום הניקיון הבינלאומי

האירוע יתקיים ׳‘יום שני, י' בחשון ה'תשס"ח, 22 באוקטובר 2007

יום הניקיון הבינלאומי בחסות ארגון "Clean Up The World" צוין בכל העולם כבר בחודש ספטמבר, תחת הכותרת של הגברת המודעות העולמית להתחממות כדור הארץ. ארגון "מנקים את העולם" (Clean Up the World), נוסד בשנת 1989 באוסטרליה. את פעילותו הבינלאומית החל בשנת 1993 ולאחר כמה שנים אומץ על ידי האו"ם. כיום הוא הארגון הגדול בעולם בתחום טיפוח ושמירה על הסביבה ולמעלה מ- 35 מיליון בני אדם מ- 120 מדינות ברחבי העולם משתתפים מדי שנה ביום הניקיון הבין לאומי. מטרתו היא הגברת המודעות לניקיון הסביבה באמצעות מפעל חינוכי נרחב ועקבי, שכולל את ימי הניקיון השנתיים ושמחובר לחינוך לניקיון סביבתי במהלך כל השנה.

את יום הניקיון הבינלאומי מובילים בישראל קק"ל יחד עם גופים נוספים, ביניהם מרכז השלטון המקומי, המשרד להגנת הסביבה וקרן "פראט" האוסטרלית, ומטרתו היא הגברת המודעות הסביבתית לשמירה על ניקיון השטחים הפתוחים והעברת תכני הסברה בתחום איכות הסביבה למשתתפים.

השנה לראשונה יאסף הזבל באמצעות אלפי שקיות אשפה מפלסטיק מתכלה וידידותי לסביבה. כ-70,000 שקיות אשפה ביו-פלסטיק הוזמנו מחברת אקוג'ו, ספקית מוצרי אריזות מתכלות ופתרונות ביו-פלסטיק. השקיות ישמשו לאיסוף הפסולת המתכלה והכוונה בדרך זו, היא לצמצם את המפגע שמותירה אחריה פסולת הפלסטיק. לפעילות הניקיון יתווסף גם אלמנט חינוכי של הפרדת אשפה, שיתבצע על ידי המשתתפים.

אפי שטנצלר, יו"ר דירקטוריון קק"ל, מציין שהוא רואה חשיבות רבה בעידוד הציבור לשימוש במוצרי ביו-פלסטיק. "החשיבות היא מעבר לעשייה ירוקה", אומר שטנצלר, "מדובר בנושא גאו-פוליטי ממדרגה ראשונה. אני מאמין כי יום הניקיון, שיחשוף עשרות אלפים לשימוש בשקיות ביו-פלסטיק, יתרום תרומה משמעותית לקידום המודעות למיחזור והשימוש בחומרים ממוצרים מתכלים. מודעות הציבור לחשיבות הניקיון הסביבתי הולכת ועולה תודות לפעילות גוברת בתחום של קק"ל והארגונים הירוקים. קק"ל שמחה לתרום את חלקה לעולם ירוק ונקי יותר, שהוא גם עולם טוב יותר לאדם ולסביבתו".

מקק"ל נמסר שמדובר במבצע הסביבתי הרחב ביותר שמתקיים בארץ. בשנה שעברה השתתפו בו למעלה ממאה אלף אנשים. עוד נמסר כי אירועי הניקיון שמתרחשים השנה נרשמו כבר למעלה מ- 170,000 אנשים.

הציבור מוזמן להצטרף למבצעי הניקיון שיתקיימו ביערות ובפארקים, בשטחים עירוניים ובסביבות מגורים. לקבלת מידע על מוקד הניקיון הקרוב אליכם, יש לפנות למוקד המידע של קק"ל, "קו ליער": 1-800-350-550.

רקע:
פסולת הפלסטיק, שמוכרת בשם ניילון, היא בעיה גלובלית. גם בישראל מימדי הבעיה חמורים. התכלותה נמדדת במאות שנים והיא מהווה מפגע סביבתי חמור, שרק הולך ומחריף. בניגוד אליה, הרי שהביו-פלסטיק הוא חומר מתכלה שמיוצר מעמילן תירס או קנה סוכר. שקיות אלה נראות כמו אחיותיהן ה"רגילות" אך בשונה מהן, שקיות ביו-פלסטיק מתפרקות ומתכלות במהירות בבור קומפוסט, שוב הופכות לדשן, שמשמש לדישון מטעי התירס, וחוזר חלילה.