מחקר: 21 ערים מרכזיות בעולם בסכנת הצפה

מחקר של המכון האמריקני WorldWatch לשמירת הסביבה בחן 33 ערים שאוכלוסייתן צפויה להגיע ל-8 מיליון תושבים עד שנת 2014 ומצא ש-21 מהן נמצאות בסכנה אמיתית. המחקר, שמבוסס על נתונים של האו"ם ומוסדות אחרים, מצא כי בין הערים שנמצאות בסכנה עקב עליית מפלס פני הים או אסונות טבע אחרים הקשורים לשינויי האקלים נמצאות דאקה שבבנגלדש, בואנוס איירס שבארגטינה, ריו דה ז'ניירו שבברזיל, שנגחאי וטיאנג'ן בסין, אלכנסדריה וקהיר שבמצרים, מומבאי וכלכותה שבהודו, ג'קרטה באידונזיה, טוקיו, אוסקה וקובה שביפן, לגוס שבניגריה, קראצ'י בפקיסטן, בנגקוק שבתאילנד וניו יורק ולוס אנג'לס בארה"ב.

מומחים אמריקנים ואירופים ציינו כי כעשירית מאוכלוסיית העולם, כ-643 מיליון איש, חיים באזורים נמוכים ברחבי העולם ונמצאים בסיכון נוכח עליית מפלס פני הים וסופות חזקות, שהן תוצאה של שינויי האקלים. המומחים מסבירים כי עליית מפלס פני הים קשורה באופן ישיר להתחממות הגלובלית שכן הטמפרטורות העולות גורמות לשתי תופעות מקבילות: התרחבות נפחם הפיזי של המים והפשרת שכבת קרחוני-העד המקיפה את הקוטב הצפוני והדרומי. השנה, ציינו המומחים, הואץ קצב ההפשרה וגודלה של שכבת הקרח בקוטב הצפוני הצטמצם לרמתו הנמוכה ביותר בהיסטוריה המתועדת.

הפאנל הבין-ממשלתי לשינוי האקלים, פורום המומחים של האו"ם שזכה לפני כשבוע בפרס נובל לשלום יחד עם אל גור, העריך בשבוע שעבר כי מפלס פני הים ימשיך לעלות במשך אלפי שנים, אם האנושות לא תידרש בדחיפות לצימצום פליטת גזי החממה, שתורמים להתחממות כדור הארץ. מחקרים שפירסם הפאנל לאחרונה, שחוברו על ידי 2,000 מדענים מרחבי העולם, קבע כי יחלוף זמן רב עד שמפלס המים באוקינוסים ידביק את הטמפרטורות על פני האדמה, אולם המים בסופו של דבר יתחממו, הנפח שלהם יתרחב ומפלס המים יעלה. תופעה זו תתרחש כאמור, במקביל להמסת קרחוני-עד בקטבים.

בכינוס בז'נווה ציין פצ'אורי, כשלצידו מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן, הכלכלן ג'פרי סאקס ונציב הסוכנות ההומניטרית של האו"ם לשעבר, טען יאן אגלנד כי התחממות כדור הארץ כבר משפיעה כיום על חייהם של מיליוני בני אדם. "אסונות טבע ואקלים קיצוני משפיעים על חייהם של מיליוני אנשים - פי חמש מההשפעה של מלחמות ועימותים", אמר אגלנד.

עוד ציינו אגלנד וסאקס את רצח העם והמשבר ההומניטרי בדרפור כדוגמא חיה לדרך בה שינוי האקלים והתחרות על משאבי קרקע ומים מגבירים את הסיכוי למלחמות ועימותים בין שכנים. יותר מ-200 אלף איש מתו בדרפור ויותר מ-2.5 מיליון איש הפכו לפליטים בארבע שנות הלחימה במערב סודן.