אוכלוסיית השימפנזים בחוף השנהב מתכווצת במהירות מדאיגה

אוכלוסיית השימפנזים בחוף השנהב, המכונה "המעוז האחרון" של הקופים החביבים הללו בטבע, מצטמצמת. בתוך 18 השנים האחרונות היא ירדה ב-90%. כך קובע מחקר חדש שבוצע בידי צוות מדענים מהמחלקה לאנתרופולוגיה אבולוציונית במכון מאקס פלאנק בגרמניה.

כבר לפני 18 שנה דיווחו חוקרים שערכו תצפיות וספירת אוכלוסיות של שימפנזים בחוף השנהב שבמערב-אפריקה, כי מ-100 אלף פרטים שחיו שם ב-1940, ירד מספרם לבין 12 אלף ל-8,000 בלבד. המדענים התמקדו בחוף השנהב מפני ששם מצויה יותר ממחצית כל אוכלוסיית השימפנזים בעולם.

והנה עתה, מחקר חדש מצא כי מספרם צלל שיעור מדאיג נוסף, בעוד כ-90% לקצת יותר מ-1,000 פרטים בלבד. מחבריו של המחקר, ובראשם ד"ר כריסטוף בוש וג'נבייב קמפבל, דיווחו במאמרם לכתב העת Current Biology כי האשם היחיד בתופעה הזאת הוא האדם.

כיוון שהאוכלוסייה האנושית בחוף השנהב גדלה ב-18 השנים האחרונות בכמעט 50% גבר מסע הצייד אחר הקופים לצד חיסול יערות בקצב מואץ לצרכי עיור. כל אלו תרמו לירידה הדרמטית באוכלוסיות השימפנזים. המצב החמיר אף יותר כשהחלה בחוף השנהב ב-2002 מלחמת אזרחים שגרמה לעצירת פעולות הניטור והמעקב אחר השימפנזים באזורים שנועדו להגן עליהם ולשמור על המשך שגשוגם. הבעיה חמורה במיוחד בפארק הלאומי מאראהוה שגם בו חיה בעבר קהילת שימפנזים גדולה.

מלחמת האזרחים שהתרחשה ב-1991 עד 2002, במהלכה תקפו המורדים אזרחים והרסו את בתיהם, הבריחה כשישה מליון פליטים מהכפרים. בעבר טענו אנשי שימור שאוכלוסיית חיות הבר, כולל שימפנזים, התאוששה כתוצאה מצמצום האוכלוסייה שיצרה המלחמה, אולם חזרתם של הכפריים לאזור לאחר 2002 גרמה להרס המחייה, ציד נוסף ולכידתן של חיות נדירות לשם מכירתן מעבר לים.

בחוף השנהב חיים השימפנזים בעיקר בפארק הלאומי טאי. הצוות הגרמני מסר כי נוכח המצב יש להכריז על השימפנזים כ"מין המצוי בסכנה קריטית להכחדה". עוד ציינו המדענים הגרמנים כי כשמדברים על אוכלוסיית השימפנזים בשמורת טאיכבר מתכוונים לריכוזי קהילות מפוזרות וקטנות. בטאי למעשה יש אוכלוסיה בת-קיימא יחידה. התמיכה הכספית לה זכה פארק טאי כדי שישמש שמורה לשימפנזים תסתיים ב-2010 והארגון הבינלאומי לשימור חיות הבר נקרא להתגייס מייד להצלת הקופים.

עוד מסרה קמפבל כי "התצפיות והספירות הניבו תוצאות מאד עצובות: בספירה הקודמת מנו החוקרים 234 משפחות ואילו עתה רק אחת, וגם האזור שבו נמצאה כשהיא מגדלת שם את גוריה עובר עתה תהליך של חיסול וניקוי לצרכי חקלאות".

רקע:
בשנות ה-60 היו במדינת חוף השנהב כ-100,000 שימפנזים מתת מין-מערבי. בשנת 1990 נספרו בין 8,000 ל-12,000 פרימטים בלבד ומספרם המשיך לרדת בכמויות גדולות. סקר חדש שנערך השנה חשף ממצאים מדאיגים במיוחד: כיום ישנם פחות מאלף קופים.

הפארק הלאומי טאי במדינה נחשב למעוז השימפנזים האחרון במדינה בו קיימת אוכלוסייה שעדיין מסוגלת להתרבות. לדברי חוקרים מהמכון לאנתרופולוגיה אבולוציונית בגרמניה, האשמה היא במספר התושבים בחוף השנהב שעלה בכ-50 אחוז ב-18 השנים האחרונות.

הכלכלה בחוף השנהב מושתתת על יצוא חקלאי וכ-70% מתושביה מתפרנסים מענף זה. חוף השנהב היא יצרנית הקקאו הגדולה בעולם ומתקדמת בגידולי חקלאות הזקוקים לשטחים נרחבים על חשבון היערות. הביקוש העולמי למוצרי קפה, בננות, כותנה, אננס, הפקת גומי ושמן דקלים ועצים, מביא לפגיעה קשה בשטחי המחייה של חיות הבר והשימפנזים בפרט. מרבית מהאיומים הישירים על השימפנזים הם כתוצאה מפעולות אנושיות, כמו ציד הקופים למטרות מזון וכריתת יערות שתרמו רבות לירידה הדרמטית במספרן של אוכלוסיות השימפנזה. "המצב החריף יותר מאז שפרצה מלחמת אזרחים בשנת 2002 והמעקב על האזורים המוגנים פסק לחלוטין", מסביר החוקר כריסטוף בואיש.

למרות שקיני השימפנזים קשים מאוד לאיתור, הם משמשים כמדד היעיל ביותר לשיעור גודל האוכלוסייה המקומית. במחקר החדש, מצאו החוקרים ירידה של 90 אחוז במספר הקינים מאז הספירה האחרונה. במקומות בהם ישנה הגנה מועטה על השימפנזים ביערות נרשמה הירידה החמורה ביותר ולא נמצאו סימנים לנוכחותם של הקופים.

על פי נתוני קרן הטבע העולמית (WWF) מספר השימפנזים מתת המין המערבי מוערך בין 21 אלף ל-55 אלף קופים בלבד וארבעת תתי המינים נמצאים בסכנת הכחדה - השימפנזה המזרחית, המערבית, הניגרית ותת המין המצוי במרכז אפריקה. הקרן מקיימת בשנים האחרונות מספר פרוייקטים ברחבי אפריקה במטרה להציל את האוכלוסיות הנותרות בטבע, במיוחד במערב אפריקה. את עיקר המשאבים משקיעה הקרן בהקמת אזורים מוגנים ובמלחמה בציד הבלתי חוקי.

גם באזורים המוגנים יותר בחוף השנהב, כדוגמת הפארק הלאומי "Marahoué" נרשמו ירידות גדולות והחוקרים ציינו כי נמצא קן אחד בלבד בפארק לעומת הסקר הקודם בו נספרו 234 קינים. הקן היחיד שנמצא בשטח שהוכשר לא מכבר לשימוש חקלאי.

המקלט היחיד שנותר לשימפנזים אף הוא נמצא תחת איום הציידים הבלתי חוקיים. "עלינו לפנות לקהילת השימור העולמית במטרה להשקיע משאבים בכדי לנקוט בפעולות שימור בפארקים הלאומיים בהם קיימת אוכלוסייה בעלת חשיבות של שימפנזים", אומרים החוקרים.