יום ים המלח

האירוע יתקיים ׳‘יום שני, י"ט בחשון ה'תשס"ט, 17 בנובמבר 2008

ים המלח הוא אחד מהאתרים המפורסמים בעולם, נחשב לאתר תיירות מוביל ובמקביל מקיים מערכת אקולוגית ייחודית. אך בשל הפסקת הזרימה בירדן, שאיבת המים המעטים שעוברים באפיקו ופעילות המפעלים באזור נסוגים המים במהירות.

בין יולי לספטמבר השנה ירד מפלס ים המלח ב-16 סנטימטר. בשנה האחרונה נסוג מפלס הים ב-1.23 מטרים - וזהו בקירוב שיעור הירידה השנתי של המפלס בשנים האחרונות. בחודש ספטמבר עמד מפלס ים המלח על גובה של מינוס 421.54 מטר לעומת מינוס 420.47 מטר בתקופה המקבילה אשתקד. במאה ה-20 ירד המפלס ב-25 מטר וגודל הימה הצטמצם ב-30 אחוז לערך. מפלס המים ממשיך לרדת בכל שנה במטר אחד בממוצע במשך 30 השנים האחרונות.

עיקר הבעיה של ירידת מפלס המים בים המלח טמונה במי הירדן שמהם ניזון הים. בשל סגירת סכר דגניה בשנות ה-90 מי הכנרת אינם מוזרמים יותר לירדן. בעבר הוזרמו אליו גם מי הירמוך, אך כיום גם ממנו מתבצעות שאיבות. אחד ממקורות המים של הים מצוי כיום במי שטפונות, אך גם הם הצטמצמו לאחרונה כתוצאה ממאגרים שהוקמו בבקעה. בנוסף לכך סובל ים המוות גם מהתאדות יומית של כ-4 מילימטרים ביום וגם מפעלי התעשייה משני צדי הים מוסיפים לגרעון המים, העומד על כ-900 מיליון מ"ק.

מספר חלופות נשקלות על מנת לשקם את הים, להשיב לו את מימיו ונופיו הייחודיים ולעצור את ההרס הסביבתי שנגרם כתוצאה מירידת המפלס. בין היתר מקודמת בתקופה האחרונה האפשרות להזרים לים מי-ים ממפרץ אילת בתעלה מיוחדת. חלופה זו זוכה לתמיכה בינלאומית רחבה, והבנק העולמי בוחן את היתכנותה, אך מומחי סביבה מזהירים מפניה וסבורים כי היא עלולה לגרום לנזק אקולוגי חמור.

על פי הערכות, אם לא יינקטו צעדים משמעותיים מפלס ים המלח צפוי להמשיך ולרדת בשנים הקרובות בקצב של כמטר בשנה - נסיגה שתביא לשינויים דרסטיים בקרקע ושינויים שעלולים לגרום להמשך היווצרות בולענים, סחיפת תשתיות ונזקים בהיקף של מיליוני שקלים למדינה.

ביום י"ט בחשון ה'תשס"ט, 17 בנובמבר 2008, יציינו בכנסת את יום ים המלח. האירוע, אותו יזמה השדולה להצלת ים המלח בכנסת, יכלול דיון מומחים על מצבו של הים והחלופות לשיקומו, תחנך תערוכת צילומים של נופי ים המלח, וייחשף סטיקר להעלאת המודעות למצב הים.

את השדולה להצלת ים המלח בכנסת מובילה ח"כ אסתרינה טרטמן (ישראל בעליה). בשדולה חברים חברי כנסת מכל סיעות הבית והישגה הבולט ביותר עד כה הוא הקמת החברה הממשלתית להגנת ים המלח, שמתוקצבת ב-300 מיליון שקלים בשנה.

בהמשך יחתמו חברי הכנסת על עצומה להצלת הים הגווע - לא בדרך הרגילה בה חותמים על עצומות בדרך כלל - ולראשונה בדיון פרלמנטרי רשמי יופיע בכנסת זמר - מוש בן-ארי - שישיר שיר חדש שחיבר וקורא להציל את הים.