ים המלח הולך ונעלם. הנזק המוערך מהיעלמות ים המלח - כ-90 מיליון דולר בשנה

את "יום ים המלח" בכנסת יזמה השדולה להצלת ים המלח אותה מובילה ח"כ אסתרינה טרטמן (ישראל ביתנו). הדו"ח שיוצג בדיון בחן תשע חלופות להצלת ים המלח הגווע בכלים סביבתיים, כלכליים ויישימים. בין היתר בחן הדו"ח את "חלופת האפס" - הימנעות מכל פעולה לעצירת התייבשות ים המלח. מחברי הדו"ח סבורים כי הנזקים הסביבתיים, נזקים לתיירות והנזק לכבישים מוערכים ב-90 מיליון דולר לשנה.

בסיור אווירי שיזמה השדולה להצלת ים המלח ניתן היה לראות עד כמה ממשיים תהליכי הגסיסה של הים. את הסיור האווירי הובילו חברת הכנסת אסתרינה טרטמן וראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוף בשם השדולה להצלת ים המלח. השדולה בראשותה של טרטמן הצליחה לגייס בזמן הקצר כ-540 אנשים, תושבים מודאגים וידידים תומכים אשר מעורבים באופן אקטיבי להעלאת המודעות למצב. "הגיע הזמן להפסיק לדבר ולהתחיל לעשות", אמרה טרטמן, "לא ייתכן שהסוגיה האקולוגית תידחק לשוליים בגלל סוגיות חשובות אחרות".

הדו"ח בחן גם חלופות נוספות - בין היתר הפסקת צריכת מים מאגן היקוות של ים המלח וחידוש המצב ההיסטורי של הזרמת המים בירדן, וכן את החלופה המפורסמת של הזרמת מים מים סוף לים המלח. כמו כן מתייחס הדו"ח לאפשרות הזרמת מים מהים התיכון לירדן ולים המלח, הזרמת מים מותפלים מהים התיכון לירדן ולים המלח, וחלופות הכוללות מפעלי התפלה.

מחברי הדו"ח מציינים כי "אין פתרון קל למצב הסביבתי הגרוע בו נמצא ים המלח, אין פתרון אידיאלי, ואין אף חלופה מאלה שנבדקו שאינה כוללת סיכונים, אי וודאות וקשיים". ואולם הם מציינים כי לחלופות של הזרמת מים מהים התיכון יש יתרונות כלכליים וסביבתיים, ולחלופה של תעלה מים סוף לים המלח יש ייתרונות פוליטיים וההיתכנות ליישומה גבוהה מהאחרות. יצויין כי בעבר הדגישו חוקרים כי למהילת מי ים סוף במימי ים עלולות להיות השלכות סביבתיות חמורות.

מחברי הדו"ח הדגישו כי הנתונים שהם מביאים הינם ברמת אי ודאות גבוהה, מאחר ש"דרוש זמן וכסף על מנת להגיע לדיוק רב יותר". יתרה מזאת, הם ציינו כי קיים קושי אובייקטיבי לכמת את ההשפעות הסביבתיות השונות עבור כל חלופה, משום שחלק מההשפעות עדיין אינן ברורות. ולמרות זאת טוענים החוקרים כי חוסר הדיוק אינו פוגם במסקנות העיקריות של הדו"ח. אחת מהן היא זו: "ברירת המחדל - לא לעשות דבר - הינה החלופה הגרועה ביותר מכל הבחינות - סביבתית וכלכלית. לכן יש לחתור למימוש פרויקט הזרמת מים לים המלח כיעד ראשי".

ביום שני, י"ט בחשון ה'תשס"ט, 17 בנובמבר 2008, יתקיים בכנסת יום פעילות מיוחד ביוזמת השדולה. "בפעם הראשונה במדינת ישראל ישבו על שולחן אחד ויעלו את כל החלופות להזרמת מים לים המלח. אנו סבורים כי יש להעריך כל חלופה מנקודת מוצא שווה ולהביא אותן לידיים מקצועיות ולגופים שיוכלו לבחון ולהחליט על הנכונה והטובה ביותר", ציינה טרטמן. "התעשייה והתיירות צריכים ללמוד לחיות יחד כי הם תלויים אחד בשני. הפיתרון הנכון ביותר להערכתי יהיה התפלה והזרמת מים ממקורות אחרים", הוסיף ראש המועצה האזורית תמר. במהלך היום יחתמו חברי הכנסת על עצומה להצלת ים המלח ויופיע הזמר מוש בן ארי בשיר שכתב והלחין במיוחד לאירוע.

כמו כן, הגישה המועצה האזורית מגילות ים המלח את ים המלח כמועמד רשמי לתחרות שבעת פלאי עולם הטבע המאורגנת על-ידי קרן שבעת פלאי עולם. היום נמצא ים המלח במקום ה-18 מתוך 77 מועמדים. שלב הגמר יתקיים ביולי 2009. דירוגם של 77 המקומות המועמדים שבעת פלאי עולם של הטבע, יתקיים עד התאריך ט"ו בתמוז ה'תשס"ט, 7 ביולי 2009 (07.07.2009) ולאחר מכן צוות של מומחים מכל העולם יבחר מתוך רשימה זו את 21 המועמדים הסופיים, והחל מכ"ט בתמוז ה'תשס"ט, 21 ביולי 2009, תיפתח התחרות הגורלית לדירוג שבעת הגדולים.

"ים המלח הוא אחד מפלאי הטבע שזכינו להיות מופקדים עליהם" - אומר מרדכי (מוצי) דהמן, ראש המועצה האזורית מגילות ים המלח - "אנו מקווים שכעת נקבל על-כך גם תמיכה רשמית מכלל תושבי העולם. ים המלח מחזיק בשני שיאי עולם - המקום הנמוך בעולם והאגם המלוח בעולם. נקווה כי בחירתו תעזור להעלות לסדר היום העולמי את חשיבות מציאת פתרון למשבר הקשה בו נמצא הים כתוצאה ממעשי ידי האדם, ובכך נציל את עתידו".

ההצבעה לתחרות שבעת פלאי עולם הטבע מתבצעת באתר www.new7wonders.com. בשנה שעברה הצביעו כ-100 מיליון מצביעים והצפי להצבעה השנה הינו כמיליארד מצביעים מכל רחבי העולם. ההכרזה הרשמית על המועמדות בתחרות תתקיים בסובב ים המלח - אירוע האופניים הבינלאומי הקורא להצלת ים המלח בתאריך כ' בכסלו ה'תשס"ט, 17 בדצמבר 2008. פרטים נוספים וקישורים - באתר המועצה האזורית מגילות ים המלח www.dead-sea.org.il.

רשימת שבעת פלאי עולם של העת העתיקה הוחלטה עוד בתקופת יוון העתיקה והתקופה הרומית. נבחרו שבעה מבנים ידועים ויוצאי דופן בגודלם וביופיים שנבנו באזור הים התיכון. ביניהם היו הפירמידות בגיזה שבמצרים, הגנים התלויים בבבל, פסל זאוס באולימפיה, מקדש ארטמיס באפסוס ועוד. כיום ניתן לבקר רק בפירמידות במצרים, האתר היחידי ששרד לאורך השנים.

ב-7 ליולי 2007 בליסבון שבפורטוגל, הוכרזו שבעת פלאי עולם החדשים שנבחרו על ידי הציבור הרחב באמצעות האינטרנט והטלפון. מתוך רשימה של 200 אתרים שנבחרו על ידי הציבור, פורסמה רשימה של 21 מקומות שסוננו על ידי המארגנים והמומחים, ביניהם המנהל הקודם של אונסק"ו. הגוף המארגן הוא עמותה שוויצרית הנקראת New7Wonders שמתמחה בשימור, שיחזור וקידום מונומנטים.

רקע:
סימני הנסיגה של קו המים החלו להראות כבר בשנות ה-70 כתוצאה מהשימושים התעשייתיים ומתהליכי האידוי, אשר נגרמו בשל ההתחממות הגלובלית. מאז, עלה עתידו של ים המלח לסדר היום הציבורי, הוקמו וועדות והתקיימו ישיבות ממשלה אך אף אחד מהפתרונות שהוצעו לא מומש עד היום. בעקבות המצב המחמיר בעקביות נוצר סיכון לאיזון האקולוגי באיזור שהשלכותיו הן כלל עולמיות.

משנות ה-30 נסוג קו המים ביותר מ-25 מטר והוא ממשיך לסגת בקצב מהיר של יותר ממטר בשנה. לאחר שהתכווץ כמעט לחצי מגודלו, אורכו של ים המלח כיום הוא כ-52 קילומטר ורוחבו כ-15 קילומטר בלבד. התחזיות מצביעות כי ים המלח לא צפוי להיעלם לגמרי, אך ככל הנראה נסיגתו תמשך במהלך 40 השנים הקרובות עד שכל מה שיישאר ממנו יהיה אגם קטן ומלוח.

בעבר זרמו לים המלח כמיליארד וחצי קוב מים בשנה; כיום זורמים דרך הירדן לים המלח פחות מ-200 מיליון מ"ק, ורובם מים מליחים. במהלך חודש אוקטובר ירד מפלס ים המלח בשבעה סנטימטרים, והוא עומד כיום על 420.54- מטרים. קצב הירידה השנתי עומד על 1.12 מטרים.

החוקרים סבורים כי האפשרות לעצור את תהליך ירידת מפלס ים המלח מצריכה תרומת מים של כ-1.1 מיליארד קוב לשנה, שתתחלק בין ישראל, ירדן, סוריה והרשות הפלסטינית, אולם בנסיבות הפוליטיות הקיימות קשה לראות יישום של תרחיש זה.

"למעלה ממאה שנה מודעים לסכנה ולא עושים כלום. הים נסוג כמטר בשנה, והוא כיום חצי ממה שהיה. הגיע הזמן להפסיק לדבר ולהתחיל לעשות", אמר היום ח"כ טרטמן בסיור עיתונאים בים המלח. לדבריה, משימת השדולה בראשה היא עומדת היא להציב את הנושא על סדר היום, ולהמריץ את הגופים הפוליטיים והמדעיים להגיע להחלטה על החלופה הטובה ביותר כדי להציל את ים המוות.