חשבון מחברת החשמל: זיכוי ללקוח שהתקין מערכת סולארית

הלקוח הראשון של חברת "סולארפאוור", שחובר לחברת החשמל, קיבל השבוע חשבון חשמל ראשון מסוגו: חשבון זיכוי, וזאת עקב התקנת מערכת סולארית ביתית. בחשבון החשמל מופיעים שני סעיפים עיקריים: תשלום בעבור הקילו וואט לשעה (קוט"ש) שצרך מחברת החשמל, ותשלום בעבור כמות הקוט"ש שייצר באופן עצמאי באמצעות המערכת הסולארית אותה התקין.

על פי החשבון שקיבל מירון מחברת חשמל, התשלום על כמות הקוט"ש שצרך מחברת החשמל נמוך מהתשלום של כמות הקוט"ש שייצר באופן עצמאי, ולכן חשבון החשמל הפך לחשבון זיכוי לפיו חברת החשמל תשלם למירון סכום של כ-771 שקל. בנוסף, קיבל מירון המחאת זיכוי.

לפני כ-5 חודשים אישרה רשות החשמל תקנות חדשות, לפיהן תושב מדינת ישראל המעוניין להתקין מערכת סולארית על גג ביתו לצורך אספקת חשמל, ייהנה משימוש במנגנון תעריף מיוחד של המדינה, אשר מהותו החזר של 2.01 שקל עבור כל קילו וואט לשעה מיוצר, ובדרך זו יחזיר את ההשקעה בתוך כ-10-7 שנים.

עד עתה תעריף צריכת החשמל, באמצעות תשתיות החשמל הקיימות, עמד על תשלום מצד הלקוח לחברת החשמל של 45 אג' עבור צריכת 1 קוט"ש חשמל. באישור התקנות החדשות הצטרפה ישראל למדינות רבות ברחבי העולם (כדוגמת גרמניה, ארה"ב, יפן, איטליה, ספרד ועוד), שמשלמות לצרכן עבור החשמל המיוצר ומעודדות זה שנים את תושביהן להשתמש בשיטה הסולארית ליצור חשמל נקי בשיטות תמריץ שונות.

לדברי אלון תמרי, מנכ"ל חברת סולארפאוור "השבוע ניתן היה לראות לראשונה, הלכה למעשה, את הפירות שמניב השימוש בפאנלים הסולאריים הביתיים. התקנות החדשות יוצרות מהפיכה סביבתית בשינוי התפיסה של הציבור הישראלי".